Rok 1904 je důležitý tím, že obec na vlastní náklady a útraty zakoupila stříkačku v ceně 2196 korun a 88 haléřů. Naši prapradědové jistě moudře usoudili, že tento sbor a jeho tehdejší technika je nezbytná k životu občanů obce. Téměř do konce 19. století byly všechny domy, stavení a stodoly s doškovou střechou. Pokud došlo k požáru vinnou přírody, válečných událostí nebo jen nedbalostí, lehlo popelem velmi mnoho budov.
Kronika obce mimo jiné říká, že od srpna roku 1866, když zde byli Prusové, vypukl požár do neutěšených rozměrů. Vyhořelo 31 domů, 16 stodol a řada dalších hospodářských stavení včetně uskladněného obilí. A tak bych mohl pokračovat rok od roku. K hašení požáru měli tehdejší lidé snad jen džbery s vodou, písek a lopatu. Tak vznikla nutnost založit Sbor dobrovolných hasičů.
Tato první, pístová stříkačka, která se zachovala, rekonstruovala a je součástí výstavy, nebyla používána jen k hašení požárů, ale pomáhala se členy sboru při různých přírodních pohromách, jako byly povodně, větrné smrště s deštěm apod. Vždyť na malém dobříšském potoku také bylo i 14 rybníků. A když došlo k povodním, také zde bývalo zapotřebí využít schopnosti odčerpat vodu z domů, sklepů, chlévů apod. To vše už naši předchůdci uměli dělat. Patří jim za to dík. Totéž platí na druhé straně o suchu, které například v r.1934 postihlo naši obec. Bylo tak katastrofální, že polní plodiny byly téměř zničeny. Škody na bramborách byly 80%, totéž pícniny, obiloviny na 50%. I zde bývalá technika uměla pomoci. K odvrácení hrůzných požárů napomohla i elektrifikace obce z r.1925, kdy byl každý dům připojen na rozvodnou síť. Nemuselo se už svítit svíčkou či lampou na petrolej, čímž došlo k odstranění některých příčin vzniku nebezpečí požáru.
1. svět.válka – po několika letech krveprolití, ponížení a persekuce všeho českého, zaniklo Rakousko-Uhersko a 28.10.1918 byl v Praze vyhlášen Československý stát v čele s prezidentem T.G.Masarykem.
2. svět.válka – z období 1938 až 1945 byla ještě horší. Fašistická vojska Německa, Itálie a Japonska válku prohrála a naše republika a ostatní státy byly osvobozeny. Každá válka ukončovala i činnost hasičského sboru tím, že mnoho našich spoluobčanů a bratrů položilo životy. Čest jejich památce.
Další stopa začíná v r.1947, kdy SDH Dobříšsko koupil novou, motorovou stříkačku za 8000 Kč, která byla slavnostně předána veřejnosti 25.5 na místním hřišti za účasti dobrovolných hasičů za širokého okolí. Dá se říci, že tím začala spolupráce s ostatními sbory – sousedy z Mor.Krumlova, Rakšic, Polánky, Jamolic, Horních a Dolních Dubňan, Rešic, Tulešic a Horních Kounic.
50. a 60. léta sebou přinesla novou politickou i hospodářskou orientaci, která se projevila změnou názvu sboru – Československý svaz požární ochrany. Naše organizace se zapojila do kulturních činností obce pořádáním pravidelných hasičských plesů, pouťových zábav a v poslední řadě masopustů s bohatou tradicí i v současné době. Co se týká nových úkolů hasičů v zemědělství byly žňové hlídky. Přesto se nepodařilo zamezit třem velkým požárům, a to: stoh slámy při výmlatu v JZD na Příkopech, požár drůbežárny, a několik let poté, sýpky po velké letní bouřce. Další požáry byly: stodola č.p. 30 u Coufalů a stodola č.p. 16 u Došků. Jen díky místním hasičům dobrovolným hasičům z Mor.Krumlova se nebezpečný oheň podařilo lokalizovat a zastavit.
Další oblastí činnosti hasičů byly a jsou preventivní prohlídky objektů občanů i výrobních provozů, zde jsou kontrolovány komíny, půdy a hospodářské budovy, zdali jsou dodržovány bezpečnostní předpisy. To je úkol na každý rok. Samozřejmou prací je údržba současné techniky, výzbroje a oprava zbrojnice.
Hlavním úkolem hasičů je být stále připraveni zasáhnout v případě vzniklého požáru, pohromy či neštěstí. Mnohokrát do roka družstvo provádí výcvik odborné a technické zdatnosti. K tomu patří i námětové cvičení v rámci okrsku, kterých se též zúčastňujeme. V r.1996 byla nakoupena nová stříkačka PS12, která byla pokřtěna při dětském dni na místním fotbalovém hřišti jménem Evženka.
Z originálu místního kronikáře SDH Dobřínsko pana Stanislava Moučky převedl do elektronické podoby David Novák.